HALIFAX KANADA

HalifaxKanada'nın eyâletlerinden biri olan Nova Scotia’nın başkentidir. 1996 yılında çevresindeki daha küçük kentlerle birleştirilerek Halifax Bölgesel Belediyesi (Halifax Regional Münicipalıty ya da kısaca HRM) oluşturulmuş ve bu tarihten itibaren kent resmen bu ismi almıştır. Halifax 2011 itibariyle 413,710 toplam nüfusa sahiptir ve bu haliyle Atlantik eyaletlerinin en büyük kenti olma unvanını taşır.

Kentin iklimi büyük oranda kıyısında bulunduğu Atlas Okyanusu'ndan etkilenmektedir. Halifax’da hava genelde Orta Kanada'dan daha yumuşaktır; sıcaklıklar iç kesimlerde -15 °C ile 35 °C arasında değişirken, deniz kıyısında olmasından dolayı kıyılar daha yumuşak kışlara ve daha serin yazlara sahiptir.

Halifax doğu Kanada'nın en önemli ekonomik merkezlerinden biridir. Büyük sayıda kamusal kurumları ve özel sektör firmaları Halifax yerleşim alanı içerisinde yoğunlaşmıştır. Kentin Yeni İskoçya eyâlet başkenti olması dolayısıyla hükümet ve devlet kurumlarının, Kanada Ulusal Savunma Dairesi (Department of National Defense) ve Halifax Limanı'nın (Port of Halifax) yanında önemli özel sektör işverenlerden ve kent ekonomisinin itici güçlerinden biri olmasını sağlamıştır.

Bölgesel Belediyenin kırsal alanlarında tarım, balıkçılık, madencilik, ormancılık ve doğal gaz çıkartımı en önemli kaynak kullanan iktisadi sektörlerdir.